Tenisz

US Open: Murray diadalmaskodott a maratoni döntőben

A skót származású Murray pályafutása első Grand Slam-tornáját nyerte meg a zsúfolásig megtelt Arthur Ashe Stadionban. Fred Perry 1936-os győzelme óta ő az első brit teniszező, aki GS-viadalon diadalmaskodott. A mérkőzés csaknem öt órán – 4 óra 54 percen – át tartott.

""

Az első játszma nagy izgalmakat, és 22 pontos rövidítést hozott, és közel másfél óra után az eddigi négy GS-döntőjét elbukó Murray jutott előnyhöz. A második játszma is az övé volt, de már 4:0-ra is vezetett, ám "csak" 7:5-re nyerte a szettet. Az ötszörös GS-győztes Djokovic feltámadt, egyenlített, és úgy tűnt, Pancho Gonzalez után ő lehet az első férfi, aki 0-2-ről nyer US Open-finálét.

Murray azonban összeszedte magát, és szurkolóinak – köztük a szintén skót Sean Connery filmszínésznek és Alex Fergusonnak, a Manchester United labdarúgócsapatának vezetőedzőjének – nagy örömére végül megnyerte a drámai csatát.

""

Mindkét teniszezőnek végig nehéz dolga volt az erős szél miatt, többször tréfálta meg őket a labda. A 4 óra 54 perces csata rekordbeállítás a torna történetében, az 1988-as férfi fináléban a svéd Mats Wilander ugyanennyi idő alatt győzött Murray jelenlegi edzője, a cseh(szlovák) Ivan Lendl ellen.

"Bebizonyítottam, hogy képes vagyok Grand Slam-tornán nyerni, és azt is, hogy az egyik legkeményebb ellenféllel szemben tudok ilyen hosszú mérkőzésen jól játszani. Nagyon boldog vagyok, hogy átlendültem a holtponton, mert szörnyű lett volna 2-0-ás vezetésről döntőt veszíteni. Amikor a mérkőzésért adogattam, akkor fogtam fel, milyen fontos pillanat ez a brit tenisz és a brit sport számára" – mondta Murray, aki idén a londoni olimpia megnyerésével is történelmet írt.

""

Djokovic – aki maradt a világranglista második helyén – szerint Murray mindenkinél jobban megérdemelte ezt a sikert.

"Egy nagyszerű ellenfelem volt ma. Ha megnyertem volna az első játszmát, talán minden másként alakul" – jegyezte meg a szerbek sztárja.

A mostani szezon előtt legutóbb 2003-ban fordult elő, hogy az évad négy Grand Slam-viadalát más-más nyerje. 2012-ben Djokovic az Australian Openen, a spanyol Rafael Nadal a Roland Garroson, a svájci Roger Federer Wimbledonban, most pedig Murray a US Openen győzött.

US Open
Férfi egyes, döntő
Andy Murray (brit, 3.)-Novak Djokovic (szerb, 2.): 7:6 (12-10), 7:5, 2:6, 3:6, 6:2